Technologie:

Stránka určená pro seznámení všech čtenářů se základní problematikou oprav mobilních telefonů a tabletů. Pro řadu lidí opravy vypadají velice jednoduše a pro některé zase ne. V tomhle článku Vám nastíním, že u nás bereme opravy a servisní vybavení vážně. Chceme se odlišit od opravářů, kteří používají jednu lepící pásku na všechny opravy a neřeší důležité desetiny milimetru…

 

 

lepcící  technologieA) Technologie lepení

Dle našeho pohledu je lepení jedna z nejkritičtějších bodů opravy. Řada „opravářů“ používá lepící materiály dostupné na nákupních portálech ať tuzemských prodejců nebo prodejců zahraničních označených jako například oboustranná lepící páska pro lepení dotykových ploch. Už však nikdo neřeší, že tyhle pásky pro tohle lepení nejsou vůbec určené. Neřeší charakteristiku této lepící hmoty, tloušťku, jestli LCD nebo dotyk nebude zapadlý, jak se bude materiál chovat při působení UV záření po dvou měsících.

výška lepůV tomhle směru pro Vaše opravy dodáváme lepící materiály z USA, které se označují jako konstrukční lepící pásky. Lepící materiály mají originální tloušťku proto LCD po opravě není zapadlé nebo nevystupuje. U dodavatele tyhle materiály žádný servis z ČR neodebírá. Čím tedy lepí, toť otázka?

Lepení v této oblasti je přitom velmi specifické na různé modely telefonů se používají různé lepící pásky, různých šířek a vlastností. Například LSE plasty nelze lepit dohromady řadou pásek, které jsou lehce dostupné a jsou ve výsledku určeny na lepení flexkabelů. Bohužel řada servisních techniků je schopna tímhle lepit opravdu i dotykové skla a LCD panely…
ukázky archůZde přikládáme pro inspiraci, kolik je potřeba druhů materiálů při lepení, ale stále to není dost. K lepení flexkabelů je dobré využít pásky „ty nalevo, dají se sehnat velmi lehce“, které nemají konstrukční vlastnosti přilnavosti a jsou tenší než profesionální akrylové pěny. Tloušťka lepení se pohybuje od 0,05 mm pro flexy až po 0,42 mm pro LG modely. Pro lepení dotyků a panelů je nutné využít profesionální lepící materiály konstrukčních vlastností. Proč ?

 

šiřka meřeniŘada moderních telefonů je konstruována tak, že okrajová rámeček, do kterého se lepí dotykové sklo nebo LCD panel jsou tak tenké, že obyčejné lepící pásky nemají dostatečnou přilnavost, aby udržely díl na svém místě. Pro inspiraci přikládáme jakou tloušťkou rámečků disponují nové modely telefonů. Závěr této dlouhé povídačky o technologiích lepení je: „Nežli něco nelepíš vezmi do ruky alespoň 1x datasheet a přečti si co tam píšou“.

A1) Výroba vlastních předstřihů

Jako první v ČR přicházíme s vlastním profesionálním modelováním výseků lepcích materiálů. Což znamená… ? Ve výrobě se běžně pro lepení displejů používají přesně vyseknuté tvary lepících pásek. Sand 95 % servisů v ČR používá nevymodelované pásky pro lepení při opravách. To se pak promítne do prašnosti, která se dostává po opravě do mobilního telefonu a dále i neoriginální přilnavosti nově nalepeného dílu. Ačkoliv je to časově velmi náročné, budeme se snažit vyrobit maximum modelů výseků s originální tloušťkou. Malou ukázku přidávám zde na obrázku. Výseky máme již vymodelované pro Asus Zenfony, SONY Xperia a další modely.

Xperia Z výsek

Xperia Z

 

 

 

 

 

 

2) Pájení USB konektorů a jiných součástek

pajeni1Mezi časté poškození zařízení patří i poškozené USB konektory napájení. Problémy vznikají především při používání telefonu / tabletu během nabíjení přes kabel. Vlivem mechanického pohybu se konektor „vychodí“ a buďto se poškodí zevnitř nebo se uvolní kontakt se základní deskou. Takto poškozený konektor se musí vyměnit za nový. Bohužel ne vždy je možné tenhle problém opravit. V některých případech je poškození rozsáhle a jsou poškozené i vodivé plochy na PCB.

 

3) Díly nízké kvality „kopie“. Proč jsou tak levné v některých obchodech?

Originální nebo polo-originální díly se výrazně liší od kopie dílu. První vodítko, které nám napoví o jaký díl se jedná je cena výrobku. Dále se kopie velmi často liší barevným podáním, špatným rozlišením nebo samotný díl vůbec nesedí v rámečku. Velmi průměrné a hojně prodávané jsou například kopie displejů pro Honor 8, Xiaomi Redmi Note 4 Global, Huawei P8 lite, SONY Z3 Compact.

 

1Xiaomi-Note-4-Global-LCD-original-vs-kopieXiaomi Note 4 Global.Zde je k náhledu porovnání originálního LCD displeje a levné kopie displeje. Kopie displeje má špatnou čitelnost. Maximální jas dosahuje velmi nízkých hodnot. Barvy mají výraznou odchylku, nejvíce se projevuje na zelené barvě. Na dílu chybí světlovod pro tlačítka. Cena je podezřele nízká. Takový díl u nás nepoužíváme. V nabídce máme originální díly a semioriginální díly, které jsou též osazené originálním displejem a dotykem od sekundárních výrobců.

 
 

Honor-8-kopie-vs-originalHonor 8. Dalším zástupcem, kde rádi dodavatelé a servisy šetří na kvalitě je Honor 8. Rozdíl displeje je patrný na první pohled a pozná jej i nezkušený uživatel. Rozdíl mezi modrou barvou je velmi výrazný. Honor 8 je kvalitní telefon a rozhodně si nezaslouží takový podivný displej, z kterého Vám zůstanou jen oči pro pláč. Nákupní cena kopie je velmi nízká oproti originálnímu zboží. Snad Vás tohle dostatečně pomohlo při výběru kvalita vs. cena.